Skills Competition Winners : 2018

Congratulations all the participants in the 2018 South East Regional Skills Canada Competition. This years winners are as follows:

AUTOMOBILE TECHNOLOGY

GOLD

  • Nick Skanderup, Brooks Composite High School
  • Keenan Warnock, Brooks Composite High School

SILVER

  • Jordan Peltzer, Brooks Composite High School
  • Nure Amednur, Brooks Composite High School

BRONZE

  • Brendan Ryan, Brooks Composite High School
  • Tytus Butkiewicz, Brooks Composite High School

BAKING

GOLD

  • Mackayla Fitzpatrick, Brooks Composite High School

SILVER

  • Nancy Unger, Brooks Composite High School

BRONZE

  • Dakota Carrier, Crescent Heights High School

CABINET MAKING

GOLD

  • Dawson Goett, Medicine Hat High School

SILVER

  • Joshua Suelzle, Medicine Hat High School

BRONZE

  • Carter Janssen, Brooks Composite High School

CARPENTRY

GOLD

  • Hunter Yagos-Hofstetter, Brooks Composite High School

SILVER

  • Bryden Hawkins, Medicine Hat High School

BRONZE

  • Thomas Smith, Senator Gershaw School

CULINARY ARTS

GOLD

  • Landon Grudecki, Monsignor McCoy High School

SILVER

  • Cheyenne Clow, Brooks Composite High School

BRONZE

  • Jessica Van Ryckeghem, Brooks Composite High School

HAIRSTYLING INTERMEDIATE 

GOLD

  • Marie Claire Tungpalan, Monsignor McCoy High School

SILVER

  • Brianna Jones, Monsignor McCoy High School

BRONZE

  • Ava Doerksen, Medicine Hat High School

HAIRSTYLING JUNIOR

GOLD

  • Ililli Bakri, Brooks Composite High School

SILVER

  • Sabrina Bates, Medicine Hat High School

BRONZE

  • Zia Castillano, Brooks Composite High School

VIDEO PRODUCTION

GOLD

  • Kane Young-Christie, Bassano School
  • Sean Richards, Bassano School

SILVER

  • Zachary Thorburn, Monsignor McCoy High School
  • Marc Bolen, Monsignor McCoy High School

BRONZE

  • Martina Wallace, Bassano School
  • Miles Peterson, Bassano School

WELDING

GOLD

  • Alex Rice, Duchess School

SILVER

  • Jock Deschamps, Duchess School

BRONZE

  • Cole Yeast, Eagle Butte High School